Home » KOVADLINA

KOVADLINA

47350891_2391718917522773_2588333883128807424_n

„Kapela vznikla někdy v roce 1995 při hraní stolního tenisu na kuchyňském stole u babičky v kuchyni. Tam vznikl text pro první a legendární song Maxík, kapela si v té době volí název Agonia.  Ziskem prvních opravdových hudebních nástrojů na Vánoce roku 95 a po jejich hoblování o vánočních svátcích je datum vzniku kapely určeno na 1.1.1996 a název změněn na Kovadlinu“.
Asi takto ve zkratce se dá popsat velmi stará hořovická kapela Kovadlina, která v těchto dnech vydává svůj debut – Kovadlina – „Číslo 666 žije“.  K malému, výstižnému, krátkému a věcnému rozhovoru jsem si pro tentokrát přizval poměrně známou muzikantskou persónu Jardu „Krematora“ Pelána. Jeho stopy naleznete například v kapelách Assessor, Avenger, Amok, Ravenlaw nebo In Articulo Mortis. 

Ahoj Jardo. Na vašem bandzone profilu se dočteme kompletní info o Kovadlině, čili to sem nemusíme přenášet, ale neodpustím si otázku, proč vydáváte s Kovadlinou debut až po 22 letech?
Je to jednoduché. Nejdřív nebylo dost materiálu, potom nebyly peníze na studio a vydání, pak Kovadlina chvíli vůbec nehrála, pak chyběl basák. No a když jsme nahráli zkušebnové demo, kam už prakticky chybělo jen dodělat housle a basu, tak se mi rozrostla rodina a nahrávka zůstala u ledu. Použili jsme ji na zácvik nového člena a po zhodnocení kvality zvuku původní nahrávky jsme se rozhodli nahrát regulérní CD. Chvíli to vypadalo, že to stihneme na 20. výročí kapely, ale dlouho jsme ladili zvuk a ještě déle obal a nakonec samozřejmě zase peníze. CD šlo nakonec do lisu letos v září a s týdenní rezervou jsme ho měli připravené na Onion Fest 2018.

310439

Kovadlina prošla různými personálními kotrmelci, ale jádro bratrů Pelánů zůstalo. Kde je konec vašemu bratranci kterému říkáte „Bonsai“? 
Žije v Praze, má rodinu a basu pověsil na hřebík. Je stále (nehrajícím) členem Kovadliny.

Plánujete nějaké tour po světě s novým, dlouho očekávaným albem „Číslo 666 žije“?
Ha, ha, tak určitě???? Bude nejspíš několik koncertů v okresu Beroun.

V sobotu 13.10.2018 proběhl odkřest debutního alba na tradičním DIY Onion Festu. Jak akci s odkřestem hodnotíš? 
Akce byla hodně vydařená, všechno klaplo a vypilo se moře piva. Určitě bych chtěl poděkovat všem, co se na tom podíleli, a že jich bylo hodně. Atmosféra křestu byla super a prodali jsme i pár CD.

Na většině vašich koncertů se poměrně dost paří, víceméně jste řazeni spíš k punku a tak vyvstává otázka textů Kovadliny. O čem zpíváte, k čemu jste kritičtí (pokud jste), jaké poselství Kovadlina vlastně má krom pořádně vychlazeného oroseného lahváče? 
Texty ovlivnily kapely, co jsme poslouchali v mládí – jako třeba Root, Törr, Kryptor. Takže máme podobná témata. Vznik textů ale ovlivnily třeba i kapely jako Megadeth (Train of Consequences – Vlak) nebo Red Hot Chilli Peppers (Pea – Hrášek), i když s původní hudbou a texty toho moc společného nezůstalo????. No a nesmíme zapomenout na události z prvních Onion Festů, které nás inspirovaly ke složení Písně pro zahrádkáře.

Jak nahlížíte na aktuální směrování punkové scény a chování punkového guru Antify? 
Punk už skoro neposlouchám, jenom sem tam nějakou klasiku. Takže nevím ani, kam punková scéna směřuje. Antifa je politická organizace a podle mě se politika a hudba nemají míchat a to z jednoho prostého důvodu. Za pár let lidé nebudou text chápat ve správných souvislostech. Já si myslím, že svoboda je to nejdůležitější, co člověk má. A proto jsem pro absolutní svobodu slova pro všechny – Voltaire údajně řekl: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat.“ Neřekl to sice takto doslova, ale nemohu s takovým názorem více souhlasit. Obecně, násilným potlačováním myšlenek, se kterými nesouhlasíme, vede jen k tomu, že dostávají příchuť zakázaného ovoce. Jsem toho názoru, že každý by měl mít možnost se znemožnit sám. Pod svobodu slova ale nespadají různé výhrůžky a výzvy k násilí – to už považuji za agresi a ta je nepřípustná. Nutná reakce na agresivitu je jediná – ještě větší agresivita. A co se mých osobních postojů týče, jsem úplně na opačné straně, než je Antifa – jsem tedy pravicově-konzervativní člověk. V tom pravém slova smyslu. Spousta lidí si myslí, že nacismus a fašismus jsou pravicové ideologie. Nic není dál od pravdy. Nacismus je zkratka z národní socialismus, což je jasná levice. Fašismus zase zdůrazňuje vedoucí roli státu a korporací – opět kolektivistická levicová ideologie. Autentická pravice je pouze o maximální svobodě jednotlivce a minimálním vlivu státu. Nacismus, fašismus, komunismus, socialismus jsou vše levicové ideologie, liší se v podstatě jen minimálně. Trochu jsem se rozepsal, ale tohle nejde napsat v jedné větě. A stejně mám obavy, že se najdou lidé, kteří to nepochopí. Další věc je, že Antifa je široký pojem. U nás, alespoň pokud vím a podle lidí, co znám, je Antifa ještě relativně rozumná, s většinou se dá rozumně debatovat, i když se v názorech nemusíme shodovat. V USA některé místní buňky vyzývají k vytvoření Rudé Armády a nastolení vlády dělnictva a komunismu pomocí ozbrojeného převratu. S tím opravdu nemohu souhlasit. Stejně jako nemohu souhlasit s vnucováním jediné pravé víry mě, nevěřícímu. Proto se i naše texty dotýkají kritiky náboženského fanatismu bez ohledu na to, jakého Boha/bohy fanatik vyznává.

To je velmi rozumný názor, se kterým se většina normálních lidí ztotožňuje. Tím otevíráme další otázku „na tělo“ Kovadliny. Ač hrajete poměrně drsný a rýpavý metal/punk je velmi cítit, že texty nedělá kdejaké vyfetlo, ale obratný rétor. Pokud můžeš, přibliž čtenářům členy Kovadliny, zda jste studenti, podnikatelé, zaměstnanci atp. a jakou roli v kapele zastáváte?
Většina songů vznikla za studentských let, ale teď už všichni hákujeme. V kapele jsou dva elektrikáři, skladník, doktor a učitelka. Kapela funguje tak, že já jsem frontman, pak dlouho nic, pak ještě dlouho nic a pak zbytek kapely dělá, co jim řeknu. Řekl bych, že v kapele funguje osvícená diktatura ????

Máte děti? Pokud ano, stojí vám inspirací k textům?
Děti máme všichni. Texty na tomhle CD vznikly dávno, to jsme děti ještě neměli. A nehrajeme písničky pro děti, tak úplně nerozumím otázce. Pokud vím, tak největší úspěch u našeho potomstva má skladba Hrášek.

Pořádáte nějaký svůj regionální dýchánek, kde bychom mohli vidět v akci spřátelené kapely? 
Pořádáme Onion Fest – tedy open air metalovou párty při příležitosti Cibulového Jarmarku v Hořovicích. Pokud do toho nevlezou nějaké volby, tak je to vždy první sobotu v říjnu. Fest začíná obvykle okolo 10:00 a vystupují kapely od rocku po grind, to je rok od roku různé. Nevybíráme vstup, hrajeme na ulici. Největší legrace je z pódia sledovat náhodné kolemjdoucí. Letos proběhl už patnáctý ročník a byl velmi vydařený. Sem tam se objevíme i v hořovickém klubu Labe, kde jeden místní šílenec pořádá akci zvanou Regionfest ????
On s pořádáním Region Festu skončil a nyní si ho prý bude pořádat klub sám.

310437

Podporujete plánovaně občas nějakou charitu svým vystoupením, nebo podobné akce nechcete pro jejich častou neprůhlednost podporovat? 
Podpořili jsme letos Dětské Centrum Srdíčko Žebrák na akci v Točníku. Není to plánované, když nás někdo pozve, tak rádi přijedeme zahrát skoro kamkoliv. Pivo teklo proudem, všichni se dobře bavili a ještě se podařilo vybrat docela dost peněz na to, že to byl první ročník.

Děkuji za Tvůj čas. Ať se Kovadlině dalších 22 let daří dobře
https://bandzone.cz/kovadlina
https://www.facebook.com/poradnamuzika.cz/ 

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky