Home » GROG

GROG

Grog 2018
rock/Bohumín

Sestava:

Marcel Blaha – zpěv
Martin Sitek – kytary, zpěv
Miroslav Satora – kytary, zpěv
Jan „Valda“ Valuštík – basová kytara, zpěv
Roman „Malvin“ Horníček – bicí, zpěv

BIO:

Již dvacet tři let působí na české hudební scéně rocková formace Grog. Za tuto dobu si vydobyla oblibu nejen u svých fanoušků, ale nesmazatelně se zapsala do povědomí širokého okruhu posluchačů.

V absolutní bigbítové tmě, která panovala v té době na Bohumínsku, vzniká v dubnu 1994 na troskách rychvaldské skupiny Capitol skupina Grog. Dva hlavní protagonisté a zakládající členové Capitolu, basový kytarista Bohdan Adamčík a zpívající kytarista Roman Polaczek, oslovují vůdčí osobnost bohumínské skupiny Radiator, kytaristu a zpěváka Martina Sitka, na jehož doporučení je do kapely ještě přizván bubeník Martin Valuštík a jeho bratr Jan Valuštík na post zvukaře. Již po čtyřech měsících kapela veřejně vystupuje na Srpnové noci. Tehdy ještě nikdo netušil, že z této první akce vzejde dlouholetá tradice a že se Srpnová noc stane jednou z nejnavštěvovanějších rockových akcí regionu. Kapela začíná s úspěchem organizovat bigbítové tancovačky. Jedná se o nevídaný, dávno zapomenutý druh zábavy, který byl na Karvinsku po roce 1989 zcela převálcován diskotékami. I když počáteční repertoár skupiny tvoří převzaté skladby známých českých i zahraničních hvězd, nespokojují se s kopírováním svých vzorů a ještě koncem roku nahrávají své první čtyři vlastní skladby.
            Časté hraní a maximální nasazení se podepisuje na zdravotním stavu kytaristy Polaczka a po selhání jeho hlasivek v červnu 1995 je skupina nucena hledat zpěváka. Na inzerát se ozývá v té době již poměrně známý regionální zpěvák Dalibor Halamíček (bývalý člen skupin Satelit, Metan, Panther, později také působící ve skupině Salamandra) a obohacuje Grog svým nezaměnitelným vokálem a hlasovým rozsahem. Repertoár skupiny je rozšířen o hudebně náročnější skladby, které Halamíček s přehledem vyzpívá. Ještě tentýž rok se u bubeníka Valuštíka objevují zdravotní problémy se sluchem a na jeho místo usedá zkušený bubeník skupiny Verpa Roman Horníček a společné vystoupení Grogu se skupinou Citron jasně ukazuje, že bude výraznou oporou skupiny.
            I přes nepřízeň osudu, kdy Horníček prodělává nespočet operací po dvou vážných dopravních nehodách, se skupina v dubnu 1996 zavírá do studia a začíná připravovat své první album. Titulní píseň “Vlezte mi na záda” se záhy objevuje na prvním místě v rozhlasové hitparádě Českého rozhlasu Ostrava Ruleta a pět měsíců se drží v žebříčku. Neméně úspěšná je i další skladba “Na křídlech pegasů”, která vítězí v soutěži Radiožurnálu Hledáme hvězdy a vychází na kompilaci Mezinárodní fonografické federace Radiohity 1997.
V létě 1998 se stává dvorním zvukařem skupiny Ivan Cihlář, který se obklopuje početným týmem, starajícím se o technické zabezpečení kapely. Tento krok je nezbytný při stále vzrůstajícím zájmu o živá vystoupení Grogu.
V dubnu 1999 organizuje skupina Grog první ročník rockového festivalu regionálních skupin Grogfest, jež se po další 4 roky stává místem, kde je možno vidět přehlídku toho nejlepšího, co v té době nabízí regionální hudební scéna. V polovině roku 1999 se kapela rozrůstá o dalšího člena, zpěvačku Lucii Roubíčkovou (později působící ve skupině Krleš a Black Bull), která byla původně angažována jako sboristka, ale svým výkonem si vydobývá brzy post sólové zpěvačky a klávesistky a společně s Halamíčkem vytváří silnou pěveckou dvojici a obohacuje repertoár skupiny. Koncem roku se skupině daří během jednoho měsíce nahrát a vydat album “Maso z telat” s 15 skladbami, jehož kmotrem je bubeník skupiny Citron Radim Pařízek a které kapele zajišťuje 69. místo v celostátní anketě Český slavík 1999.
Následující rok skupina natáčí videoklip “Roky jdou”, který se objevuje nejen ve vysílání regionálních televizí, ale také v pořadech České televize Medúza a Dobré ráno. V tomto roce se Grog probojovává na 62. příčku ankety Český slavík.
V březnu 2001 se kapela opět zavírá do studia a začíná natáčet písničky na sólový debut Lucie Roubíčkové Nezvěstná, který se na pultech objevuje v říjnu 2001. V hudební soutěži Rock Made In Gambrinus se Grog dostává mezi postupující kapely.
            V červnu 2002 se skupině daří prorazit za hranice republiky a koncertuje společně s Lady Pank v Polské Wodzislawi. V srpnu kapelu nečekaně opouští Halamíček a skupina je nucena hledat nového zpěváka. Vítězem konkurzu se stává Pavel Valášek (nyní Inner Empire). Mezi členy kapely se začínají objevovat rozdílné názory na další vývoj skupiny.
            Po ročním koncertování s Valáškem se Grog rozhoduje opět angažovat Halamíčka a ten souhlasí. Skupina vystupuje ještě s větším nasazením a koncerty jsou velmi pozitivně přijaty publikem i kritiky. Grog se v tomto období dostává na 34. místo v Českém slavíku.
            Počátkem roku 2004 odjíždí Roubíčková do USA a kapela musí přepracovat svůj repertoár. Také Halamíček se rozhoduje pobývat delší dobu v Anglii, ale na naplánovaná vystoupení si pravidelně odskakuje ze zahraničí, takže kapela koncertuje dál. Grog využívá tohoto období k přípravě skladeb na další album.
            Toto začíná skupina natáčet v květnu 2006. Natáčení je však přerušeno, protože jeden z hlavních pilířů a zakládající člen Bohdan Adamčík je nucen ze zdravotních důvodů ukončit působení v kapele. Následně se i Roman Polaczek rozhoduje odejít. Tato událost značně oddálí termín připravovaného CD, objevují se dohady, kteří muzikanti se nakonec na novém albu budou podílet, a zda bude vůbec realizováno.
            Konkrétnější informace přichází až v srpnu 2007, kdy Grog vydává singl se skladbou “Ego” a “Znamení váhy”. Moderní zvuk, hutné kytarové riffy a výrazné refrény dávají tušit, že nové album bude to nejlepší, co kapela doposud vydala. Přestože se na nahrávání songů podíleli pouze tři zbylí členové skupiny Grog Halamíček, Sitek a Horníček, na konečném výsledku nahrávky se nesmazatelně podepisují i přizvaní hosté kytarista Andonis Civopulos, basový kytarista Jan Valuštík (dřívější zvukař kapely), houslista Libor Sitek a zpěvačky Veronika Piperková (nyní Inner Empire) a Veronika Horníčková. Na živých vystoupeních skupinu Grog v té době ještě doplňuje kytarista Miroslav Satora, klávesista Jakub Šimeček a basový kytarista Rostislav Koky.
            Album Visalaje oficiálně vychází 18. listopadu 2008 a titulní skladba se záhy objevuje v žebříčku rockové hitparády rádia Hey Rocková aréna a po patnácti týdnech bodování na čelních místech postupuje do pravidelného vysílání rádia.
            V březnu 2009 získává skupina Grog ocenění Osobnost roku 2008 v oblasti kultury v anketě, která je už osmým rokem vyhlašována městem Bohumín. K 15. výročí založení skupina připravila mimořádné vystoupení v rámci Pivních slavností v Hobby parku v Bohumíně, kde se na pódiu objevují společně i někteří bývalí členové kapely. Při této příležitosti se uskutečnil také oficiální křest alba Visalaje, které obsahuje 11 skladeb.
            Koncem roku 2010 je Grog opět v kompletní sestavě. Po třech letech hostování se stálými členy kapely stávají Honza Valuštík (basa) a Mirek Satora (kytara), kteří tak doplňují Martina Sitka (kytara), Dalibora Halamíčka (zpěv) a Romana Horníčka (bicí). Společně začínají tvořit nové songy. Některé z nich kapela představuje i na veřejných vystoupeních a pozitivní ohlasy fanoušků dávají tušit, že nové album bude minimálně tak úspěšné, jako CD Visalaje.
            Na četné žádosti fanoušků kapela organizuje v červnu 2011 velkou open-air akci s názvem “Grog night”, kterou pro velký úspěch opakují i v následujícím roce.
            Po deseti letech se Grog vrací do Polska, aby svou tvorbu představil v květnu 2012 posluchačům v Tworkóvě.
            V anketě Český slavík 2013 se Grog dostává na 73. příčku žebříčku v kategorii skupin. Je to nejlepší umístění za posledních 10 let.
            V roce 2014 slaví kapela Grog 20. výročí od svého vzniku velkým narozeninovým koncertem za účasti tisíce fanoušků. Na pódiu se objevuje i většina bývalých členů skupiny včetně Lucie Roubíčkové, Romana Polaczka a Pavla Hasníka.
            23. června 2016 kapela vydává dlouho očekávané album Mona Lisa ze Stodolní. CD obsahuje 15 skladeb a opět se na něm objevili zajímaví hosté, mimo jiné kytarista Andonis Civopulos, zpěvačka Monika Agrebi nebo klávesista Petr Bodnár. Na hudebních portálech a v hudebních periodikách se objevují pozitivní recenze tohoto CD, rozhovory s kapelou zveřejňují i zahraniční rockové magazíny, skladby z alba jsou vysílány v rockových rádiích po celé ČR a obsazují přední příčky hitparád.
            V roce 2017 se Grog účastní prestižních hudebních festivalů Basinfirefest a Masters of Rock.

Kontakt:

oficiální stránky:  http://www.grog.cz/

email: grog.music@seznam.cz

FB: https://www.facebook.com/Grog-165419563487280/

Bandzone:  http://bandzone.cz/grog?at=dashboard

CD:
zada maso nezvestn roky
ego visalaje monalisa
Foto:
IMG_7532 nové 2018

538393 538395
538396 538397
IMG_7670 nové 2018

Video:

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky