Home » HUDEBNÍ OSOBNOSTI FROVFESTU » FROVfest rozhovor se Štěpánem Hallou

FROVfest rozhovor se Štěpánem Hallou

     

Ahoj Štěpáne, zdravím tě. Není asi tajemstvím, že jsme dlouholetí kamarádi. Jsi v pořadí třetí osobnost FROVfestu, s kterou dělám rozhovor. Vedle toho, že jsi zde vystoupil s kapelami WARHAWK (1. ročník FROVfest), kterou dobře znám a AGONY (5. ročník FROVfest), tak patříš i do užšího organizačního týmu a jsi šéfem stage. Ono se dá říci, že celkově je rodina Hallová, tak nějak propojena s FROVfestem, protože tvůj bratr je náš grafik a tvoje žena Míša za námi jezdila od prvního ročníku i s dětmi. Navíc nám obě kapely pomáhají s technickým zabezpečením festivalu a jsou tedy výrazně podepsány pod jeho realizací, za což jim patří velké poděkování.

Přál bych si, aby koncept mých rozhovorů měl podobný charakter, protože bude určitě zajímavé porovnávat a pozorovat vaše různé životní příběhy, myšleno vás hudebníků. Moje první otázka tedy zní, jak ses dostal k hudbě a jak trnitá cesta byla až do současných dní?

– K muzice jsem se dostal díky svým rodičům Vladaně a Tomášovi, kteří celý svůj život žili s muzikou. Táta hrál na kytaru, měl kapelu INFINITAS a dlouhá léta dělal zvukaře. Byli i velcí posluchači rockové muziky. Já to doma slýchal a většinou se mi to líbilo. Kolem dvanáctého roku jsem začal s kytarou. Nejdříve španělka, pak elektrika. No, a protože nebyli bubeníci, tak jsem začal i na bicí. Jinak samozřejmě rock a metal poslouchám pořád.

V obou kapelách hraješ na bicí. Měl jsi ambice hrát i na jiné hudební nástroje a ovládáš případně hru na některý z nich?

– Nejdřív to byly pokusy na klavír, který jsme měli v domě. Následovala základka a zpěv ve sboru, poté jsem začal hrát na kytaru. A jak už jsem říkal, kvůli nedostatku bubeníků, jsem vyměnil zesilovač za bicí a začal mlátit do bubnů. A začalo mě to docela bavit.

Mými prvními hosty byli Milan Černoch z BLAMAGE (5. ročník FROVfest) a Jirka „Rajče“ Kracl z COLP (7. ročník FROVfest). S chlapy z kapel se bezpochyby znáš velmi dobře. Už jste spolu v historii někdy spolupracovali, nebo měli společný koncert?

– Jasně s klukama jsme kamarádi. Seznámil jsem se s nimi, když jsem sám dělal zvukaře a obě kapely jsem mockrát zvučil. A na první desce WARHAWK nám Milan dokonce zpíval sbory v několika skladbách. Párkrát s námi i zahostoval a první desku nám i křtil společně s Tomášem Kuchtou (kytara BLAMAGE) a Kombim (zpěv SEVEN). A Rajčák je spolukmotrem, společně s Pastou (kytara COLP) a Honzou Toužimským (zpěv ARAKAIN), mého studia White Rabbit. Mám kluky rád, jsou to srdcaři!

Obě kapely se pohybují na hudební scéně již poměrně dlouhou dobu. Jsi s nimi od úplného začátku, nebo jsi přišel později a jaká je tvoje role v nich. Věnuješ se pouze bicím, nebo máš i nějaké organizační a technické povinnosti?

– WARHAWK jsem společně s Mírou Syrovátkou zakládal v roce 2005, takže jsem tam „spolukapelník“. Ty práce pro kapelu děláme tak nějak všichni. Hlavně mám na triku práci na deskách (zvuk, produkce) a do AGONY jsem přišel asi před dvěma a půl lety. Tam jsem jen bubeník a poradní hlas. A taky mám na starost trochu toho zvuku.

Co tě za ty roky potěšilo, šokovalo a s kterými zvučnými jmény jste si zahráli?

– Potěšila mě spousta věcí. Třeba kolik je tady v Čechách skvělých muzikantů, kapel, který nikdo moc nezná, ale oni to stejně berou skromně a hrají a hrají, třeba jen i pro pár lidí.

Potěšilo mě, že se nám povedlo hrát na některých velikých festivalech, jako jsou Masters of Rock hlavní stage, dvakrát na Metalfestu, Czech deathfestu atd. Tam jsme se potkali s úžasnými lidmi a nejvíc si cením, když nám někdo, kdo tam ten den hrál, právě z těch slavnějších, pochválil koncert. To je úžasný! Kluci z BRAINSTORM byli super. Také Michael Amott a Hansi Kúrsch. Rovněž mě těší, když se pořadatelé, třeba jako ty, na svém festivalu o kapelu postará. To je super. A co mě šokovalo? No… kdysi, jak ten hudební byznys vlastně funguje. Jinak mě už asi jen tak něco nerozhodí.

Kolik máte ve své historii vydaných alb. Asi není tajemstvím, že oba tábory teď pracují na novém materiálu. Můžeme se tedy těšit na nějakou tu novinku?

– S WARHAWK-em máme jedno demo, jedno EP, a zatím dvě desky. Chystáme třetí, která by měla vyjít někdy na jaře v příštím roce. AGONY mají dvě dema, dvě EP a tři desky. A ještě letos bychom měli vydat jednu novou skladbu.

Kromě nových skladeb, nechystáte i něco nového např. merch, videoklip apod.?

– U obou kapel bude i klip a nový merch.

Jak u vás vlastně probíhá proces skládání nových skladeb. Jste individuality, nebo tvoříte společně? Je v tomto směru v kapele někdo mnohem více aktivní?

– U obou kapel je to v podstatě podobné. Je to hromadná práce. Tvoříme většinou všichni dohromady. Někdo přijde s nějakým nápadem, a pak se k tomu ostatní přidávají.

Jak moc je náročné hrát ve dvou kapelách. Jste spřátelení, není mezi vámi jistá konkurence. Nekryjí se vám koncerty, jak to vlastně vůbec časově a technicky zvládáte?

– Náročné to až tak moc není. Jelikož obě kapely fungují jinou metodou. Koncerty se nám nekryjí, protože ani jedna kapela není nijak přehnaně koncertně aktivní. Už nám není osmnáct, máme všichni práce, rodiny, takže hlavně nás to musí bavit. A jinak jsme navzájem docela kámoši.

Co považuješ za svůj největší hudební úspěch a máš nějaký sen či přání, kterého bys chtěl ještě dosáhnout?

– Doufám, že se nám podaří vydat s oběma kapelami nějaký nový materiál. Největší úspěch byly určitě ty zmíněné festivaly a pořád bychom se tam rádi chtěli ještě vrátit. Jak WARHAWK na MoR nebo Metalfest, tak AGONY na Brutal Assault.

Posloucháš i jiné hudební styly než rock/metal a necháváš se jimi ovlivňovat, nebo jsi čistě vyhraněný typ posluchače?

– Já poslouchám leccos. Od klasiky, přes muziku k filmům, folk až po black, nebo deathmetal.

My jsme rockově multižánrový festival, který zahrnuje různé odnože metalu až po pop rock. Máš v těchto vodách nějaké hudební vzory, co tě ovlivnily a které stále rád posloucháš? Navštívil jsi v poslední době nějaký hudební koncert či festival, který sis opravdu užil?

– Pořád mám rád třeba A-HA, DURAN DURAN a další poprockové kapely z osmdesátých let i jejich nové desky. No a v tom rozptylu až po black- deathmetal, třeba poslední SOILWORK mě fakt baví, nebo poslední BORKNAGAR jsou také super. Poslední velký koncert, který jsem navštívil, byl AYREON – Electric Castle Live and Other Tales v Holandsku v Tilburgu a bylo to skvělý.

Současná doba kvůli koronavirové krizi není pro kapely vůbec jednoduchá, jak moc vás ovlivnila?

– Ani moc ne, jen všechno trochu oddálila. Zrušili jsme dva koncerty.

Otázku, kterou ti musím určitě položit, je: „Jak se ti líbilo na FROVfestu, když si odmyslím všechny tvé pracovní povinnosti. Myslíš si, že akce podobného typu jsou důležité a pomáhají kapelám?“

– Musím říct, že je FROVfest, co se organizace týká, jeden z nejlepších festivalů, protože tam, je to tak, jak by to mělo být. Kapelu někdo přivítá, všechno jí ukáže, dá jí napít, najíst, jsou tam lidi na nošení beden, prostorná backstage. Je kde se umýt, odpočinout si. Tak by to mělo být všude. A každá akce pro lokální kapely za účasti nějakého tahouna má smysl.

Štěpáne, moc ti děkuji za tvůj čas i za vše s čím jsi mi pomohl a pomáháš, protože s tebou v zádech se cítím mnohem jistější a sebevědomější. Tobě, rodině i kapelám přeji hodně štěstí a pevné zdraví. Přeji ti rovněž úspěch, jak v hudebním, tak i v soukromém životě. Dovol mi položit ti ještě poslední otázku. Plánujete s kapelami pro tento rok něco speciálního. Kdy a kde vás můžeme v nejbližší době vidět?

– Marťo, já moc děkuji za prostor, za přání, ale taky za kamarádství! Moc mě mrzí, že se letos nemůžu účastnit FROVfestu, ale příští rok jsem zpátky. S koncerty je to v dnešní době složitější. S WARHAWK-em jsme měli hrát 28. 8. v Českých Budějovicích, v klubu Highway společně se SATYCARION–em, poprvé v ČB od comebacku, ale onemocněla nám zpěvačka. S AGONY máme mít na podzim 26. 11. ve Fabrice v ČB společný koncert s vynikající německou legendou PYOGENESIS, která v Čechách nehrála od roku 1997. Koncert však bude s největší pravděpodobností přeložen na příští rok.

 

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky