Home » Akce » Rozhovor s Ondrou Novákem ze skupiny GATE Crasher.

Rozhovor s Ondrou Novákem ze skupiny GATE Crasher.

     

Rozhovor s Ondrou Novákem ze skupiny GATE Crasher.

Alan – Ahoj Ondro. Né že by jste byli kapelou neznámou, ale přeci jen pro ty co vás neznají, představ nám kapelu GATE Crasher. Co hrajete, odkud jste a členy kapely.
Ondra – Ahoj Alane. Považujeme se stále za brněnskou kapelu. Dnes už teda většina z nás přímo v Brně nebydlí, ale Brno je stále naším centrem, kde zkoušíme a odkud vyrážíme na koncerty, takže stále brněnská kapela:-) Hrajeme řekl bych někde na pomezí rocku a metalu, i když osobně nemám tyhle škatulky moc rád. Texty našich písniček jsou už hodně let výhradně v češtině. A sestava už taky hodně let beze změny, tedy já zpěv a kytara, Wofík kytara a zpěv, Macek basa a zpěv a Filipák bicí a všechno ostatní:-D

Alan – Vy existujete přibližně od roku 2007. Jak jste vznikli? Jak jste se dali dohromady? A hrajete stále v té samé sestavě?
Ondra – My jsme se dali dokupy už na střední škole, kdy jsme hráli písničky Nirvany. V roce 2006 nám pak vyšla první ofic deska s vlastní tvorbou, proto u vzniku kapely operujeme většinou s rokem 2006. Od těch prvopočátků byla změna na postu kytaristy a basy, ale poslední proběhla už v roce 2008, takže si troufnu říct, že sestava je stabilní.

Alan – Vaše rocková hudba není takovou tou klasikou rocku jako se v Česku běžně hraje. Kdo vás ovlivnil, nebo v kom jste se vzhlédli? Tak aby jste začali hrát rock alá GATE Crasher?
Ondra – Rád slyším, že to tak vnímáš. Myslím, že je to tím, že jsme byli už od začátku ovlivněni hlavně zahraničníma kapelama. Těch vlivů je za tu dobu opravdu hodně, takže se nedá vypíchnout jedna kapela, která by byla rozhodující, řekl bych. A k tomhle hudebnímu vnímání jsme přidali češtinu. Navíc u nás kompletní písničku v podstatě nikdy nedělá jen jeden člověk. Wofík většinou udělá základ hudby, my na to pak s Mackem děláme zpěv a text. A následně to všichni společně upravíme. To si myslím dohromady tvoří ten výsledek.

Alan – Vy od prvopočátku jste svou formu rocku hráli jinak, to jsme už řekli. A stále ji formujete dál. Přelomem bych řekl že bylo hlavně album Nevynecháš. K čemu v roce 2016 došlo, že jste začali dělat tvorbu stejně, ale naprosto jinak?
Ondra – Popravdě to nedokážu říct. Neměli jsme tam nějaký zásadní zlom, že bychom najednou začali všechno dělat co se týká skládání písniček jinak. Asi za to můžou ty měnící se vlivy a osobní hudební vývoj. Každej se nějak vyvíjíme.

Alan – Rok 2019 přinesl další posun tvorby albem Mrazení. Čekal jsem změnu, ale až takovou ne. Naprosté překvapení. Stále rukopis GATE Crasher, ale fakt nadupaný a přitom stále rock.
Ondra – Pro nás je ta deska pořád ještě hodně nová a nemám od ní odstup, takže se mi to takto těžko posuzuje. Jsem ale rád, že zanechává takový dojem. Když se povede to někam posunout a přitom se udrží rukopis, je to pro nás nejlepší výsledek. Nechceme omílat pořád dokola to samé. Ale jak jsem řekl, z naší pozice se tohle hrozně těžko posuzuje.

Alan – Klasická otázka. Kde jste točili, jak dlouho jste nahrávali, kde mix a kdo album vydal?
Ondra – Mrazení jsme nahrávali částečně sami, částečně v Neuro Impulse Sound Studio a míchali ve studiu Shaark. Vznikalo to v podstatě průběžně někdy od jara 2019 a závěrečnej sprint přišel v létě, kdy jsme jako obvykle nestíhali:-D Vydání jsme se, stejně jako u předchozí desky, ujali sami. Řekněme tedy nakladatelství GATE Crasher.

Alan – Pomáhal vám někdo s natáčením a s novou tvorbou alba Mrazení?
Ondra – Většinou jsme se o všem hádali jen mezi sebou:-D Ale s produkcí zpěvů mi hodně pomohl Jakub Maggi Malášek z Neuro Impulse Sound Studio, kterej se postaral i o část samplů do písniček.

Alan – Na album Mrazení vyšel i vydeoklip Laaaska. Ano láska a milování je super. Ale proč jste se rozhodli pro tuto skladbu na klip?
Ondra – My máme v plánu postupně vypustit většinu písniček z Mrazení i v nějaké obrazové podobě. Buď jako klip nebo aspoň jako lyric video. První klip Bestie jsme zveřejnili jako singl ještě před vydáním desky. Další písničkou, která se klipu dočkala, je Laaaska, kterou jsme už vybírali na základě reakcí fanoušků po vydání Mrazení. Měli jsme několik tipů a Laaaska byla jedním z nich.

Alan – Zůstaneme u skladby Laaaska. Ono to je celé opačně. A asi jsme si všichni nechali ten vaz zlomit, přesto opět se zamilováváme. Povídej.
Ondra – Myslím, že tohle je téma, ve kterým se spousta lidí najde. Schválně jsme ten název písničky volili tak, aby byl v podstatě v rozporu s hudbou i textem celé skladby, aby všechno hned neprozradil. Rádi si v textech hrajeme z takovými protiklady a občas depresivnější stránkou pocitů. Sedí nám to víc, než kdybychom jeli „Ó lásko, já tě moc miluju“. Troufnu si říct, že to by nebylo po chuti ani našim fanouškům:-D Text k Laaasce psal Macek a za mně se mu hodně povedl.

Alan – Laaaska je jednoduché movie, přesto se to povedlo. Nechtěli jste nejpve udelat nějaký mini film na tu skladbu?
Ondra – Klip kombinuje hraní kapely a stručnou dějovou linku, spíš takovou pocitovku. Oba záběry ve stejné místnosti. To byl od začátku náš záměr. Mělo to být jednoduchý. Klip se točil týden před vyhlášením karantény a během toho víkendu jsme natočili dva. Jeden na Laaasku a druhej, na kterým se ještě pracuje. U toho bylo to natáčení naopak o něco složitější, s větší produkcí.

Alan – Díky za Mrazení a za rozhovor.
Ondra – Já děkuju, Alane, Měj se suprově!
www.gatecrasher.cz

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky