Home » HUDEBNÍ OSOBNOSTI FROVFESTU » FROVfest rozhovor s Jiřím „Rajče“ Kraclem (Colp)

FROVfest rozhovor s Jiřím „Rajče“ Kraclem (Colp)

     

Ahoj Jiří, zdravím tě. Jsi v pořadí druhá osobnost FROVfestu, s kterou dělám rozhovor. Na posledním sedmém ročníku jsi zde vystoupil se svojí kapelou COLP. Tento rozhovor jsem chtěl s tebou opravdu moc udělat, protože je mi sympatický tvůj kamarádský přístup, podporuješ ostatní kapely, chodíš na koncerty a navíc jsi narozený ve stejný den jako já (smích).

Zdravím tě Martine! Potěšení je i na mé straně. Víme přece, kdy se máme narodit.

Přál bych si, aby koncept mých rozhovorů měl podobný charakter, protože bude určitě zajímavé porovnávat a pozorovat vaše různé životní příběhy, myšleno vás hudebníků. Moje první otázka tedy zní, jak ses dostal k hudbě a jak trnitá cesta byla až do současných dní?

Nevím, jak je to možné, ale už od mala jsem tíhnul k tvrdé muzice. Tenkrát nebylo jednoduché sehnat jakýkoliv nosič s rockem, nebo metalem. Pamatuji si, že jsem s kamarádem ze třídy vyšmelil za nějaké vláčky svoji první LP desku a to Back in Black od AC/DC. Až pak mi tehdy táta koupil gramofon. Byl jsem z toho úplně na větvi, nechápal jsem, jak to dělají, ale přišlo mi to strašně super, ten zvuk, zpěv atd. Přesně jsem věděl, co budu dál poslouchat. Na střední škole jsem se chopil španělky a zkoušel svoje první riffy, pak jsem si koupil svoji vysněnou elektrickou kytaru Jolana Iris a od té doby jsem měl jasno, hard rock a metal!

V kapele působíš jako zpěvák a kytarista. Měl jsi ambice hrát i na jiné hudební nástroje?

Ani ne, před pár lety jsem si ale zkusil hru na basovou kytaru a to mě dost bavilo, škoda že ten projekt ze zdravotních důvodů zpěváka skončil, možná asi víš, byl to revival Pantery, hodně srdcová záležitost….

Mým prvním hostem byl Milan Černoch z Blamage. S klukama z kapely se bezpochyby znáš velmi dobře, dokonce jsi vystoupil na jejich albu Kavalerie jako host. Jak k této spolupráci došlo a jsi spokojený s výsledkem?

Jasný, s klukama z Blamage se známe, jsou to fajn týpci a mě moc potěšilo, když mě oslovili k hostování na jejich CD. V písničce „Parchanti“ chtěli právě pár „štěků“ hrubším hlasem, tak si vzpomněli na mě. CD je parádní, jak po zvukové, tak i po textové stránce. Kluci si hodně mákli.

Historie kapely COLP sahá až do roku 1991, což bude již pomalu třicet let na scéně. Právem vás tedy můžeme označit jako matadory metalcorové scény. Co tě za tu dobu potěšilo, šokovalo a s kterými zvučnými jmény jste si zahráli?

Tak, do dnes mě těší, že můžu dělat hudbu, která mě baví. Založil jsem v tom roce 91 kapelu COLPORRHAPHIA, kdy jsme dost tlačili na pilu, hráli jsme složitě a rychle, zatím co dnes už hrajeme jednoduše a pomalu. Nějaký větší šok jsem za svou kariéru nezažil, ale určitě jsem byl příjemně potěšen, když nám volali z Obscure production, jestli si nechceme zahrát jako jediný support kapely Fear Factory při jejich tour po Evorpě. To byla pro nás jedna z top akcí, měli jsme ty samé podmínky jako F.F. a koncert jsme si opravdu užili. Tím ti částečně odpovídám na dotaz o zvučných jménech. S velkými světovými kapelami jsme si zahráli i na větších festivalech jako je třeba Brutal Assault. Před několika lety jsme odehráli asi 3 koncerty společně s Pro-Pain, ale to dnes už skoro každá česká kapela, protože Pro-Pain jsou u nás každý rok minimálně dvakrát.

Jestli mám správné informace, tak máte na svém kontě dvě EP a pět plnohodnotných alb. Poslední vydané v roce 2017. Na facebooku však prosakují informace, že makáte na novém materiálu. Můžeš nám k tomu něco prozradit, na co všechno se můžeme těšit?

Aktuálně máme připravené čtyři pěkné písničky, které někdy do léta 2020 nahrajeme. Bude to další, v pořadí třetí EP. Víc zatím říct nemůžu, ještě ladíme detaily, ale budeme to opět MY!

Jak u vás vlastně probíhá proces skládání nových skladeb. Jste individuality, nebo tvoříte společně? Je v tomto směru v kapele někdo mnohem více aktivní?

Největší tvůrčí podíl má Paste, řekl bych tak cca 60 procent, zbytek si dělíme já se Sadem. Vždy to však probíhá tak, že někdo přinese nápad a pak to společně rozvíjíme až do finální podoby songu.

Vy jste proslulí tím, že u vás dochází k minimálním personálním změnám. To znamená, že jste si museli sednout i lidsky. Můžeš stručně popsat i další členy v kapele a jakou v ní mají roli?

U nás v kapele jsme všichni na stejné rovnocenné pozici. Máme štěstí v tom, že děláme muziku, na které se všichni shodneme, takže nehrozí, že jeden chce hrát tohle a druhý zase něco jiného. Doplňujeme se tak všichni a funguje to.

Co považuješ za svůj největší hudební úspěch a máš ještě nějaký sen či přání, kterého bys chtěl ještě dosáhnout?

Za svůj hudební úspěch považuji to, že jsem schopný zahrát a zazpívat to co nahraju ve studiu. Ono to možná tak nevypadá, ale kolikrát mám ve zpěvu jinou rytmiku než v hraní na kytaru, tak s tím mám víc práce, ale to je přesně ono co mě baví. Nějaký sen v hudební aktivitě už ani nemám, stačí, když slouží zdraví.

Posloucháš i jiné hudební styly než rock/metal a necháváš se jimi ovlivňovat, nebo jsi čistě vyhraněný typ posluchače?

Vůbec nejsem ortodoxní metalista, poslouchám všechnu dobrou muziku napříč žánry, teda samozřejmě, kromě dechovky, country atd. Pokud to má nápad a je to hraný lidmi na skutečné nástroje, tak je opravdu jedno, jaký je to styl.

My jsme rockově multižánrový festival, který zahrnuje různé odnože metalu až po pop rock. Máš v těchto vodách nějaké hudební vzory, co tě ovlivnili a které stále rád posloucháš? Navštívil jsi v poslední době nějaký hudební koncert, který sis opravdu užil?

Teď v podstatě rozvíjím předchozí odpověď, nedávno jsem byl na koncertě švédské kapely Ghost, což je hudebně někde v hard rocku, ale to provedení, zvuk, scéna, divadlo, všechno perfektně do sebe zapadalo. Pro mě jeden z nejlepších koncertů, co jsem kdy viděl. Pak samozřejmě nikdy nevynechám koncert mých oblíbenců Meshuggah, tam můžu čerpat inspiraci. Teď v únoru se chystám na Five Finger Death Punch. To je kapela, kterou mám moc rád, přestože je to jednoduchý metal, ale jak už jsem odpovídal dřív, je to poctivá muzika a to já vždy ocením.

Otázku, kterou ti musím určitě položit, je: „Jak se ti líbilo na FROVfestu?“ Myslíš si, že akce podobného tipu jsou důležité a pomáhají kapelám?

Líbilo a to moc! Máš to perfektně zorganizované, super místo, podium, zázemí pro kapely. Vím, co obnáší takový festival dát dohromady a fandím lidem, jako jsi ty, kteří na tom pracují celý rok, aby vše klaplo. Bylo mi ctí zahrát na Frovfestu.

Jiří moc ti děkuji za kompliment i tvůj čas. Tobě i kapele přeji hodně štěstí, jak v hudebním, tak i v soukromém životě. Hlavně pevné zdraví. Dovol mi položit ti ještě poslední otázku. Plánujete s kapelou pro tento rok něco speciálního, nebo si to necháváte až na ten příští, kdy oslavíte třicet let své existence a kde vás můžeme v nejbližší době vidět?

Ono těch 30 let bylo období obou kapel, takže to tak nebereme, to bych měl spíš slavit jen já, který je v nich od začátku J Jinak zatím je ve výhledu zmiňované EP a pak uvidíme, třeba ještě fans překvapíme. Akce na rok 2020 se už rýsují, budou nějaké spíš lokální festivaly, letos víc Morava, kterou jsme docela zanedbávali. Sledujte náš bandzone profil, postupně to tam bude přibývat. Martine, díky za prostor, ať se daří zdravím tě za celý COLP!

 

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky