Home » Akce » Rozhovor se skupinou Motorband.

Rozhovor se skupinou Motorband.

     

Rozhovor se skupinou Motorband.

Odpovídal – Libor „máča“ Matejčik a Petr Malý.

Alan – Ahoj, tak začneme od novinek. V poslední době kapelu postihlo hodně personálních změn. Můžete se k tomu nějak vyjádřit a zrekapitulovat poslední personální změny?
L.M. – Personální změna byla jedna, ale výrazná. Po dlouhém zvažování a hodnocení stavu se management a 3 členové kapely rozhodli dále nepokračovat se zpěvákem Luďkem Struhařem a kytaristou Hansem Jiříčkem. K ukončení spolupráce došlo 20.10. 2018. Dvouměsíční anabázi s nezveřejněným zpěvákem nepovažujeme za personální změnu.
P.M. – Můžu říct něco jen k těm posledním. Přišel Vojta Brázda, mladý klučina, který před tím hrál ve skupině Liberate. Přišel už přede mnou a zažil prý tu dvouměsíční anabázi, jak to Máča nazval. Nevyděsilo ho to, přišel do Motorbandu s obrovskou motivací zůstat za každou cenu. Za sebe se do bývalých změn a jejich důvodů moc nemotám. Vím o tom, slyšel jsem i zhruba o důvodech, ale mě by to jen rušilo při soustředění na mou novou roli frontmana v kapele. A to jsme u té poslední změny: Přišel jsem já 🙂

Alan – Je to asi citlivá otázka, ale projevily se personální změny v kapele na dalším žánrovém směřování kapely nebo ne?
L.M. – Tuhle hovadinu jsem četl ve vyjádření bývalého kytaristy. Motorband bude navazovat na album „V“ zvukově i stylově. Songy, které skládám jdou ze mě, a nepřemýšlím o žádném jinak, než jestli mě nápad zaujal. Mám naskládáno na 5 alb. MB zaranžujeme 20 z nich a pak se většinově vybere tajným hlasováním 11-13 nej.
P.M. – Při poslechu a nahrávání nové skladby, která se zveřejnila 26.1.2020, „Sraž mě znova“ jsem si to chvíli taky myslel. Jen však do doby, kdy jsme si projížděli Máčovi nápady na nové album. Změnu žánru jsem rozhodně nezaznamenal. Ba naopak, ten krátký přehled, který mi byl představen mi připadá ještě konkrétnější a usazenější než poslední album. Bude tvrdé, ale i krásně melodické. Těším se na to.

Alan – Motorband a jeho začátky. Kamil Střihavka za mikrofonem, Daniel Hafstein za bicími a Tomáš Krulich kytara….a posléze Karel Adam nebo Klauda Kryšpín….jste nějak v kontaktu a sledujete se vzájemně po hudební stránce nebo to vše vyšumělo a je to minulost?
L.M. – Potkáváme se v Teplicích, hlavně v RC Knak, buď při koncertech a nebo oslavách narozenin. Naposledy jsme se tam potkali 20.10.2019 na Špalkovo 50. narozeninách. Já sleduji téměř všechny kapely a oni nás taky. Kdyby v roce 2018 na Špalkovo narozeninách byl Kamil Střihavka, pak by se tam sešel celý původní Motorband. 😊 ha ha ha. S Klaudou Kryšpínem jsme v kontaktu, voláme si tak 1x za 2 měsíce a konzultujeme problémy zad. 😊
P.M. – Otázka je asi více směřována na Máču. Já k tomu můžu jen dodat, že já celý svůj hudební život sleduji Kamila Střihavku, ačkoliv on mě vůbec nezná 🙂. Je to úžasný zpěvák a doufám, že ho jednou potkám osobně.

Alan – Nějaká novinka na obzoru nebo se zatím spíš sehráváte na starém repertoáru?
L.M. – 100% ano. Od listopadu máme natočené 2 novinky a jednu rozdělanou. Do konce dubna 2020 chceme vyjet s novým videoklipem. Bude to předzvěst nového alba. Takže pracujeme na novém albu, ale čekají nás v únoru intenzivní přípravy na novou koncertní sezónu. Startujeme 6.3. v olomouckém S klubu. Bude to první plnohodnotný koncert od vydání alba „V“ (2017)
P.M. – Můžu jen navázat na Máču. Chystá se i nové album. V rámci toho jsme navázali spolupráci s Rolandem Grapowem, bývalým kytaristou Halloween, který dělal mixing a mastering právě k té nové skladbě „Sraž mě znova“. Souhlasil, že s námi natočí celé album. Jeho Grapow Studios je na Slovensku u města Zvolen.

Alan – Co bolesti zad Libora Matejčíka? Podařilo se i bez operace velké bolesti zad alespoň zmírnit na snesitelnou úroveň?
L.M. – Záda jsou OK, zaplať pánbůh. Vše jsem spravil intenzivním každodenním cvičením.
P.M. – Doporučil jsem mu i moje cvičení. Doufám, že je dělá 🙂

Alan – Jako mladí jste měli určitě spousty vzorů. Co teď sledujete, trendy, objevujete nové nebo máte radši staré páky? A co vlastně dneska doma posloucháte za muziku?
L.M. – Snažím se,v rámci možností, sledovat vše kolem muziky. Jako kytaristu a skladatele mě zajímají jak staří klasici rocku a metalu, tak nový mladý kapely.
P.M. – Já mám rád téměř jakoukoliv muziku. Hudebně jsem vyrůstal za baskytarou v tanečním orchestru The Night and Day Band mého táty. Tam jsme hráli naprosto všechno, od popu, valčíky, jazz až po rock. To mě asi vychovalo i v tom, co rád poslouchám. Všechno. Dobře, nepřijdu domů a nepustím si dechovku, určitě ne. Ale pokud to vidím např. na živo, i pro to se dokážu nadchnout. Miluji cimbálovky, tihle muzikanti jsou naprostí mistři. Ocením jakoukoliv dobře udělanou muziku, nebo alespoň zahranou od srdce. Když sem byl mladej zoban, poslouchal jsem taneční hudbu jako 2unlimited, ale také rock. Začínal jsem na Metallice, Sepultuře nebo Rage against the machine. To byly divoký léta střední školy. Dlouhý vlasy a cigára 🙂 Rock mi zůstal v krvi dodnes. Ale ani tam vyloženě trendy nesleduji, a už vůbec ne, co se děje v hitparádách. Občas se objeví i tam moc dobrý song, já si toho většinou všimnu až týdny pozdě 🙂 Mám svoje mixy, který rád poslouchám. Tam je to podle žánru. Někdy mám chuť na jazz, někdy na klasiku, potom na pop, hip hop nebo rock. Opravdu podle nálady. V Rocku mám nejradši Alter Bridge, k jejich album Blackbird se vracím neustále.

Alan – Plány na rok 2020…..nějaký zajímavý festival kde budete a tak.
P.M. – Seznam koncertů je už na všech našich médiích. Připravujeme se na každý koncertík úplně stejně. Nechceme dopustit, že fanoušci většího festivalu dostanou lepší připravenost než návštěvníci malého rockclubu. Samozřejmě budeme v novém složení koncert od koncertu růst, budeme se víc a víc sehrávat a v létě to bude vrcholit. Pro mě osobně bude velmi zajímavý Československý rockfest v Brně, v mém rodném městě, kde se objeví i kapely jako BSP, Arakain nebo Vitacit.

Alan – Jako staří harcovníci máte za sebou spousty a spousty koncertů. Kde se vám nejlíp hraje, místo, klub nebo festival?
L.M. – Hraje se nám všude dobře. V dnešní době je většina festivalů na vysoké úrovni, jak zázemím, tak technikou. Zvukaři a technici jsou ochotní, mají profi přístup. Kluby jsme moc nehráli, ale i tam to má své kouzlo. Některé kluby zopakuji, jsou na vysoké úrovni, jak zázemím, tak vybavením. Letos jich budeme hrát poměrně dost.
P.M. – Já s Motorbandem ještě nevystupoval. Moje dřívější hudební kariéra pojala většinou taneční sály, ale také pár festivalových pódií, když jsem dělal support na basu např. Markétě Konvičkové. Preferenci nemám. Připojuji se, že pro naše fanoušky se nám bude hrát dobře všude 🙂

Alan – Máte jako kapela nějaký sen? Účast na nějakém festivalu, nahrávání ve vyhlášeném studiu, spolupráce s nějakou osobností nebo kapelou?

L.M. – Spolupráci se nebráníme, Pomocnou ruku MB vždy ochotně podal Petr Janda. Za to mu moc děkuji. Já mám pořád stejný sen. Mít kapelu, která super hraje,a teď ji mám, a snažit se dát lidem to nejlepší z nás. Největší odměnou pro nás je plný sál a nadšené publikum. Takže toto je náš sen. P.M. – Když se podívám na historii kapely a na obrovské snažení jejích skalních členů, přál bych kapele, aby konečně našla klid a zůstala co nejdéle pohromadě. Klid a harmonie je to nejdůležitější hned za zdravím. Když tohle nefunguje, jsou sny o nahrávání, festivalech a o čemkoli jiném naprosto zbytečné. Takže já si víc než tohle nepřeji.

Alan – V nedávné době do kapely přišel i Petr Malý. Kde jste ho našli?
L.M. – Petr se regulérně přihlásil do konkurzu. Suverénně ho vyhrál.
P.M. – Vrátil jsem se z Německa, přihlásil se po dlouhé době zase na Facebook a vyskočil tam na mě tenhle konkurz Motorbandu. Zjistil jsem si o kapele, co nejvíc šlo a řekl si, proč to nezkusit. Vždy jsem si přál být jen zpěvák, nebýt konečně za nástrojem, dát do zpěvu všechno. Poslali jsme si demo nahrávky, proběhl konkurz a plácli jsme si.

Alan – Petře, tvůj příchod do Motorbandu byl jaký?
P.M. – Byl jsem všemi neskutečně přátelsky přijat, a to i přesto, že Motorband měl za sebou tu hrůzu výměny členů. Pro všechny to musel být velký stres po té úspěšné sezóně. Stáli najednou před ničím. Vše se dělo potom rychle – focení, první hlasové zkoušky s Máčou, které mě osobně hodně posunuly v přesvědčení, že repertoár Motorbandu zvládnu, nahrávání „Sraž mě znova“, přechod k Rolandu Grapowovi, který je Němec a domluví se jen se mnou – takže příchod? Byl to spíš plynulý náskok na led přímo do hry, kde jsem šel rovnou do útoku 🙂 Zdůraznit tady chci velkou podporu, kterou od každého člena požívám. Na začátku mi strašně síly dodal náš bubeník Standa Pliska. Průběžně voláme s Vojtou Brázdou a o všem diskutujeme. Kája Adam mi také hodně pomáhá morálně. Nejčastěji jsem však v kontaktu s Máčou, se kterým často řešíme dění kolem kapely a který mě také zásobuje vším možným užitečným pro frontmana 🙂

Alan – Máš nějaké jiné zkušenosti s hraním? (otázka na Petra)
P.M. – Vše je na našich webovkách.

Alan – Docela dlouho jsi pobýval v Německu. Tam jsi se muzice také věnoval?
P.M. – Viz. předchozí otázka
www.petrmalymusic.com

Alan – Jak už padlo, bude nové album. Tak nám to trochu rozepište. Roland Grapow bude sedět jen za mixem? Nebo s natáčením pomůže i jinak? A obrazový materiál z natáčení také vznikne?
L.M. – S Rolandem jsme na začátku spolupráce. Teď nám dělá mix a mestering jednoho songu.
Po té uvidíme, jestli najdeme společnou řeč k další spolupráci.
P.M. – Myslím, že se mluvilo i o jeho producentské spolupráci, ale to vše se ještě bude diskutovat. Až začneme u něho natáčet, rozhodně vznikne i video materiál, který poté budeme dávat na naše stránky.

Alan – O albu a všem ostatním si povíme v dalším rozhovoru, až bude album venku. Díky a závěrem si řekněte co chcete.
Děkujeme všem za zájem a rozhovor. Těšíme se na live 2020.
https://www.motorband.cz/

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky