Home » Akce » Rozhovor s Tondou Šrajerem ze skupiny „DEATHWARD“ z Turnova.

Rozhovor s Tondou Šrajerem ze skupiny „DEATHWARD“ z Turnova.

     

Rozhovor s Tondou Šrajerem ze skupiny „DEATHWARD“ z Turnova.

Alan – Ahoj Tondo. Takže kapela DEATHWARD vznikla v roce 2012. Kdo byl úplně na jejím začátku? A kdo se přidal, tak aby jste kapelu vytvořili?
Tonda – Ahoj, tak nejdříve musím opravit rok. Kapela byla založena v roce 2010. To znamená, že v únoru příští rok budeme slavit kulaté, desáté výročí. Složení kapely na jejím začátku bylo úplně jiné než dnes. Vše má svůj vývoj a tak díky tomu jsme v základu zůstali nakonec jen dva. Já a zpěvák Kuba. Největší změnou však byl rozchod kapely v loňském roce. Bohužel mezilidské vztahy zapracovaly tak mohutně, že to již bylo neudržitelné. Kapela se rozpadla, vyklidili jsme zkušebnu, rozebrali co komu patřilo a řekli si sbohem. Pak přišel cca po půl roce zlomový okamžik, kdy jeden fanoušek zmínil DEATHWARD ve Sparku jako největší překvapení roku pro něj. To byl pro mne impuls, abych se znovu rozhlédl po muzikantech a dal DEATHWARD opět dohromady. A povedlo se. A povedlo se ještě lépe než dříve. Na všechny posty nastoupili muzikanti mnohem lepší, vyzrálejší, zkušenější a milující symfonický deathmetal. A to rozhodlo.

Alan – Hned od prvopočátku jste chtěli hrát symphonic metal? Nebo to bylo po dohodě? Přibliž.
Tonda – Úplně na začátku jsme se trochu hledali. Cítili jsme, že výsledná muzika není v pohodě. Že to stále kolísá mezi okresním a krajským přeborem. Prvním nápadem bylo použít pod kapelu samply. Zaplnit díry , zkrášlit výsledek a zpestřit muziku. Ale jaké? Pokusů bylo několik a nakonec nejlépe vyznělo postavit podklady symfonického orchestru. Navíc miluji filmovou a symfonickou muziku a tak přímá tvorba podkladů v home studiu nebyla tak těžká. A povedlo se. Každou skladbou jsme se stále více a více se samply sehrávali. Dovolili jsem si používat různé vychytávky a zpestřovat skladby dalšími hudebními zvláštnostmi. Nakonec jsme si vytvořili vlastní tvář, kterou možná hned tak jinde nenajdete.

Alan – Kapela DEATHWARD nevznikla z muzikantů kteří vesměs nic neuměli, nebo nikde nehráli. Kdo byl v čem před DEATHWARD, a proč přešli?
Tonda – Kapela DEATHWARD vždy dbala na to, aby jejími členy byli dobří muzikanti. Každá kapela hraje podle nejslabšího článku. A my se to snažili eliminovat častějšími zkouškami a trénováním doma. Samozřejmě, že prakticky všichni muzikanti přišli z jiných kapel, odkud si přinesli bohaté zkušenosti s vystupováním a koncerty. Náš první bubeník Standa Novák přišel z Debill Heads, Radek Chaloupka z Alienu, já nasbíral zkušenosti z FARADU. A pak přišli další. Náš současný bubeník Tomáš Hátle z kapely Set my Brain, současný kytarista Pepa Podzimek z Livores Mortis se zkušenostmi ze zahraničních koncertů.

Alan – Nuž a pak přišla taková ta klasika jak tomu je u každé kapely. Po nějakém krátkém čase odchází hráči a přichází nový. Takže kdo se na prvopočátku vystřídal, a kdo přišel nový a ucelil skupinu na 15 let hraní?
Tonda – Výše jsem zásadní změny již popsal. Rozhodující je, že v současné době je DEATHWARD zcela kompaktní, že muzikanti pevně stojí na nohou a vědí, co od všeho očekávat. Příští rok se ukáže jak dobře jsme připraveni. Jak dobře si budeme rozumět i ve vypjatějších situacích, protože zatím stále jen pracujeme ve zkušebně. A také jak si budeme rozumět lidsky. Přeci jenom nejstaršímu členovi je 56 let a nejmladšímu 18. Uvidíme.

Alan – Vy jste měli v nedávné době odmlku. Jak byla dlouhá? A proč tomu tak bylo?
Tonda – Ta odmlka byl úplný rozpad kapely. Trval skoro půl roku. Dlouhých půlroku, než jsem si uvědomil, že DEATHWARD musí znovu vstát z popela. Přeci jenom značka DEATHWARD už byla mezi posluchači známá a bylo škoda to všechno zahodit.

Alan – Vezmeme teď alba. Vy máte venku zatím jedno oficielní z roku 2015. Předtím jste neudělali nějaké dema?
Tonda – Ano, album máme vydáno jen jedno. Vlastně jsme do studia jeli s tím, že natočíme 6 – 8 skladeb. Ale dokázali jsem se tak dobře připravit, že jsme nahráli celý koncertní set. tedy všechny skladby, které jsem tehdy hráli. A jako poděkování fanouškům, jsme všechny ty skladby i s intrem, mezihrou, mluveným slovem i samotným jedním symfonických samplem dali na CD. Samozřejmě že předtím jsme udělali demíčka 3 prvních našich skladeb, abychom měli co nabídnout na Bandzone a pořadatelům. Dnes když je poslouchám, tak jsou jak z jiného světa. Další CD vytvoříme asi postupně, takže to bude trvat delší dobu. Ale nové skladby se nám zdají být tak dobré, že si to zaslouží.

Alan – Při pomyslném znovu-zrodu skupiny. Plánujete další album? Přinese něco nového? Změny v žánru?
Tonda – Náš rozchod způsobil, že se do nového DEATHWARDu dostali úplně noví lidé. Ti s sebou přinesli spoustu nových nápadů a umění jako takového. To se samozřejmě projevilo na nových skladbách. A ty jsou oproti starému DEATHWARDu údernější, epičtější, mohutnější a rychlejší. Snad se budou líbit. Když je poprvé slyšel náš zvukař Michal Nožička, prohlásil jednoznačně, že DEATHWARD se posunul o level výš. Tak uvidíme, jak je přijmou fanoušci a diváci našich koncertů.

Alan – Tři skladby jsou už venku a hrajete je na koncertech, takže na kdy album plánujete, Kde se bude točit? A budete tam mít i něco navíc? Třeba hosty?
Tonda – Ne, ne. Ještě jsme žádný koncert neměli. Stále je zatím hrajeme jen ve zkušebně. Ale je pravda, že dvě z nich jsme již pustili ven na youtube. Tu třetí si schováváme pro klasický videoklip. Měl se točit ještě letos, ale nedopadlo to a přesouvá se to na příští rok. Jak bude album koncipováno a jestli na něm budou nějací hosté není zatím na pořadu dne. Teď od ledna budeme nejdříve zkoušet nové skladby na živých koncertech.

Alan – K symfonickému metalu jsi se dostal jak? Přes jaké kapely? Kde sis řekl – pokud bude kapela tak jen v této podobě.
Tonda – Nejdříve naším vzorem byla kapela PAIN a ENGEL. To byl ale úplný začátek a moc se to nedařilo. Ne všichni to tak v kapele cítili. Postupem času jsem objevil Dimmu Borgir. A byl jsem uchvácen, jak může skvěle fungovat společně metal a symfonická muzika. Přenádherný! A bylo u mne rozhodnuto. Ostatní nebyli proti a tak se začalo jít podobným směrem.

Alan – Co zbytek kapely? Má to také tak nastavené?
Tonda – Dnes už ano. Nyní jsme skutečně v jednom souznění s muzikou co chceme dělat. Před rozpadem kapely, u dřívějších členů, tomu tak nebylo. Nebo se mi to aspoň nezdálo. A tak vznikali takové symfonicko-metalové kompromisy, koketující s popem i rockem.

Alan – Díky za rozhovor, a další dáme po vydání alba v roce 2020. Závěrem si řekni co chceš. Vzkaz našim čtenářům?
Tonda – Už se na Vás moc těšíme. Dřeme jako koně, abychom v lednu mohli ukázat co a jak jsme se naučili. A my za Vámi přijedeme úplně v plné sestavě. Takže očekáváme, že i Vy fanoušci přijedete v plné sestavě! Bude to stát 31.1. v Pěnčíně u Turnova za to. Díky moc za rozhovor a ahoj.
https://www.deathward.cz/

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky