Home » Akce » Rozhovor s muzikantem, producentem a skladatelem z Berlína – Jordi Kuragarim

Rozhovor s muzikantem, producentem a skladatelem z Berlína – Jordi Kuragarim

     

Rozhovor s muzikantem, producentem a skladatelem z Berlína – Jordi Kuragarim.

Ahoj
Alan – Děkuji že jsi se uvolnil, pro rozhovor.
Jordi – Já děkuji.

Alan – Kdo jsi a kdo odpovídá na otázky?
Jordi – Jmenuji se Jordi Kuragari, jsem muzikant, producent a skladatel z Berlína. Hraji na kytaru, zpívám a hraji na spoustu jiných hudebních nástrojů.

Alan – Kolikrát jste hráli v České republice?
Jordi – Bohužel jsme ještě v česku nehráli, ale mám na Česko staré vzpomínky s rodinou, rád bych hrál i v české republice, a celkově. Klidně ina dovolenou,abych Česko lépe poznal.

Alan – Kde tě můžeme najít?
Jordi – Můžete mě seldovat na moji domovské stránce, což je jordikuragari.de Také na mojí facebookové stránce a i na youtube a na spoustu jiných místech jako itunes, kde můžete poslouchat mou hudbu nebo kouknou na má videa.

Alan – Kdyby měl někdo zájem o vaše koncerty v České republice, kde by tě našel?
Jordi – Jak sem zmínil tak na mojí domovské stránce, a facebooku který je jordikuragari.official a na facebookove stránce je i facebooková skupina která je dělaná kvuli organizování koncertů, a psaní si z fanoušky. A pokud chcete abych zahrál kdekoliv v Česku, tak se můžete připojit na tuto stránku a napsat mi kde by jste chtělyabych vystoupil. A také tu je Klaus Strack Booking, který mi pomáhá s bookingem

Alan – Které je vaše poslední album a co plánujete dělat?
Jordi – Mé poslední album je zároveň i mé první album, které nese název „traveller“ což jsem vydal v roce 2012. pak jsem v roce 2016 vydal nový singl s názvel „why wait“ což je taky hlavní skladba pro mé nové album. Teď potřebuji najít vhodný čas, abych to mohl vypustit ven. teď Dělam na nových věcech které bych mohl vydat behem 1 až 2 let, pokud najdu dobré vydavatelství pro mé album.

Alan – Kde se vám v Česku líbilo a proč?
Jordi – Jelikož jsem nebyl v Česku od svých 5-6 let tak vůbec nevím kde hrát, když tedy nepočítám Prahu což je jasné. Ale rád se podívám kamkoliv na dobré místa a kde jsou zajímavý lidé.

Alan – Máte nějaký oblíbený festival?
Jordi – Nemám oblíbený festival, ale hrál jsem v Babimost před několikati lety v Polsku, což byla velká sranda a bylo tam hodně hodných lidí. Festival je na pěkném míste. Rád si zahraji na jakémkoli zajímavém a dobrém festivale.

Alan – A v zahraničí? máte nějaký oblíbený festival nebo klub?
Jordi – Místo kde bych rozhodně chtěl hrát je Amsterdam. Problém je že tam neni moc míst kde by se dalo snadno zabookovat hraní. Je tam velmi zajímavé open air místo v Vondelparku, Openluchttheater se to jmenuje. Tam by bylo úžasný hrát, ale jak říkam zahraju si na každé dobré akci.

Alan – Znáte nějaké České muzikanty nebo kapely?
Jordi – Přemýšlel jsem dlouho ale… popravdě nemůžu si vzpomenout ani na jednoho Českého interpreta kterého znám. Možná jsem někdy někoho slyšel ale nejsem dobrej ná jména nebo zařazování lidí do různých žánrů, takže ne spíš ne. Ale vždy mi můžete poradit nějákou dobrou kapelu, rád si to poslechnu.

Alan – Spolupracoval by jsi s nějakým Českým interpertem, a jestli ano s kým?
Jordi – Ano určitě, jsem otevřený pro jakoukoli spolupráci s kýmkoliv, nebo pro někoho, nebo někoho kdo by pracoval na mojí muzice. takže jak jsem řekl, také vydávám a nahrávám ve svém studiu v Berlíně, takže sem vždy otevřen se spoluprácí s ostatními muzikanty. Takže ano klidně. Nedávno jsem slyšel o organizaci Anti-Komplex, což je v Praze. Jde o organizaci která zve doČeska muzikanty z Německa, kteřímají kořeny v Sudetech po rodičích. Má matka je z Česka, takže by bylo zajímavé na této akci zahrát. Kde jsou Češi a Němci z bývalých Sudet.

Alan – Jste na scéně dlouho. Máte nějaký nesplněný hudební sen?
Jordi – Mám mnoho nesplněných snů. Nejzajímavější by bylo hrát na živo s orchestrem , protože mám mnoho muziky obsahující klasické instrumenty, a pro nevé album mám dokonce strunový kvartet. Tak toto by bylo opravdu zajímavé, hrát se svou kapelou s orchestrem. Pak udělat muziku pro Japonské anime filmy, tato hudba si mi moc líbí a umím ji vytvořit. Tak to jsou sny které bych chtěl realizovat.

Alan – Jaké 3 skladby chtějí lidé slyšet na koncertech? a jaký je váš názor?
Jordi – Co tak slýchám, tak moje populární skladby jsou Bounced a Just like puppet, z mého prvního alba, také why Wait z připravovaného alba. To jsou asi mé nejlepší písně, a určitě nejvíc populární, a What are you thinking, také z prvního alba.

Alan – Jaké jsou vaše oblíbené 3 skladby?
Jordi – Těžko říci, protože mám hodně skladeb v reůzných stylech ale teď bych si nejspíš vybral 3 z mého nového alba, což jsou Why wait, a Hedgehogs dilemma (je video na youtube) a písnička z názvem Cant tell.

Alan – Co chceš říct svým fanouškům v české republice?
Jordi – Tak nejdřív chci poděkovat za veškerou podporu a prosím koukněte na mé nové videa. Nedávno jsem natočil s kapelo pár skladeb. dáváme je postupně k poslechu nayoutube a instagram. Také budu rád za jakékoli komenty a sdílení skladeb. A koukněte na mojí Facebookovou fans skupinu kvuli koncertům. Doufám že se brzi potkáme.

https://www.facebook.com/jordi.kuragari
https://www.facebook.com/jordikuragari.official/?eid=ARCYx_kMAc51t_VyqQ1fwPzQuNJC9F0yUwCKim5VUSfj26h2Loik2FsE83Hgk0uHh-MpV5Fe5JFsPpsU&fref=tag

Hello
Alan – Thanks for being able to make a interwiev for our medium.
01
Well thank you very much for having me.

Alan – Who are you and who answers questions?
02
My name is Jordi Kuragari, I am a musician and producer and composer from Berlin. I play guitar, and I sing and do a lot of other instruments as well.

Alan – How many times were u playing in Czech republic?
03
Sadly, so far I haven’t played in the Czech republic, but since I have some family background around here, I would love to play at the czeck republic, and in general would like to pay a visit to this country.

Alan – Where can we check you out?
04
Well, of course you can check out my homepage, which is jordikuragari.de.
There is also my facebook-page, and there is youtube, and there are many many other places like itunes, where you can here my music or watch my videos.

Alan – When someone would have interest in your concerts in Czech Republic, where they can hit you out?
05
There is of course my homepage, which is jordikuragari.de. And there is my facebook-page, which is /jordikuragari.official. And in this fb-page I also have a fb-group, which is made for the purpose of organizing concerts and getting in contact with local fans. And if you want me to play in your region or a certain venue, you can join this page and request a concert in your area, and help me to get in contact with all the people necessary to do that. And of course, there is Klaus Strack Booking, who helps me with booking.

Alan – Whats your last album, and what are you planing to do?
06
My last album was my first album, which was called “traveller”, which I released in 2012. I have released a new single in 2016 called “why wait”, which is still the titletrack for my new album. I am currently looking to find a good label to release it, so it hasn’t been released but it’s finished, and I can’t wait to release it. I am currently working on new material, which might be released in a year or two, if I can find the right label to realese my current album.

Alan – Where in Czech was the best city to play, and why?
07
Since I haven’t been to the Czech republic since I was I think five or six years old, I have no idea where to play, except of course for Prague, which is the obvious choice. But I’m very interesed and very open to learn more about good places, good venues and interesting people.

Alan – Do you have any favourite festival?
08
I don’t really have a favorite festival. I’ve played at the Babimost-Festival a few years back in Poland, which was a lot of fun and very nice people and a nice area also. And I would be open to play at any interesting festival.

Alan – And in foreign countries? do you have any favourite festival or club?
09
An area which I would be very interested in playing would be Amsterdam. The problem is there aren’t that many available venue who easily book. There is a very interesting open-air-venue at the Vondelpark, the Openluchttheater. That would be amazing to be playing there. As I said, I am always interested and open to play at any place.

Alan – Do you know any czech musicians or bands?
10
I’ve been wrecking my brain, but … to be honest I can’t really think of any czech musician that I really know. I probably heard some before, but I’m not really good with names, or with putting people into certain regions. So, not really, no.
But you can (all) recommend something for me, I would be very interested in hearing that.

Alan – Would you mind to cooperate with any czech interpert, and if yes with who?
11
Yeah, very much of course, I’m always interested in collaboration or in working for somebody, or with somebody, or having somebody work on my music. So, as I said, I’m also producing and recording in my own studio in Berlin, I’m always open to work with other musicians on whatever level. So: yeah, very much.
A while ago, I heard about an organisation called Anti-Komplex (I think) which is in Prague, which endevours to bring the offspring of former germans in the czech republic, the Sudeten, together with czech musicians, or generally young people from that area. And since I have a grandmother who also fled the czech republic after the war, it would be very interesting to get in contact with people from the czeck republic, and trying to bring our people back together.

Alan – You are a long time on a scene. Do you have any unfulfilled musician dream?
12
Oh, I have too many unfulfilled dreams, which I would love to explore. I think the most interesting or most challenging ones would be to actually work with an orchestra live, because I have a lot of music which includes classical instruments, and for the new album I actually had a string-quartett. But it would be interesting to actually work on orchestration and have like a whole orchestra play along with my band. Which is probably related to the other I would really love to do, which is writing and composing and producing soundtracks, especially for some japanese animation, but in general to work on film-scores, which is something that I’m very interested in.

Alan – What 3 songs do people wanna hear on koncerts? and what is your opinion?
13
From what I hear, the most popular tracks of mine are probably “bounced” and “just like a puppet” from my first album, as well as “why wait” from the new album. Those are probably some of my strong songs, and certainly the ones who are most popular, together maybe with “what are you thinking”, also from the first album.

Alan – What is your favourite 3 songs from you?
14
My personal favourites are a bit harder to define, because I have such a wide variety of songs, and currently I would probably pick three from my new album. Which would be “why wait”, and “hedgehog’s dilemma” (there is a video from that on youtube), and a song called “can’t tell” from the new album.

Alan – What do you wanna say to your fans in czech republic?
15
Well, first of all, I would like to thank them very much for all their support. And please check out the new videos. I have recently recorded a couple of songs with my band, and videoed them also. And we are releasing them one by one over the course of several months. Also I would very much apreciate any likes or comments, and of course please sign up to my fb-group about concerts. And I really hope we will see each other soon.

members of band :
the studio line-up changes from song to song

the live-band consists of:

jordi kuragari – vocals guitars
mike nuhn – guitars keys
leander reininghaus – bass
lucas zacharias – drums

website –
www.jordikuragari.de
(www.jordikuragari.com is currently under re-construction)

clip(s)
https://www.youtube.com/watch?v=baN2Zmo-MXQ
https://www.youtube.com/watch?v=kClLJ50kLac
https://www.youtube.com/watch?v=BuQihnHi5DY
https://www.youtube.com/watch?v=06gsrPd7xNk
https://www.youtube.com/watch?v=dm_rHS5pYeQ

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky