Home » Akce » Přinášíme Vám aktuální rozhovor s vynikajícím muzikantem a člověkem Tondou Rauerem, jenž je kytaristou a kapelníkem rockové formace HARLEJ.

Přinášíme Vám aktuální rozhovor s vynikajícím muzikantem a člověkem Tondou Rauerem, jenž je kytaristou a kapelníkem rockové formace HARLEJ.

     

Přinášíme Vám aktuální rozhovor s vynikajícím muzikantem a člověkem Tondou Rauerem, jenž je kytaristou a kapelníkem rockové formace HARLEJ.

Ahoj. Potkáváme se na aktuálně probíhajícím jarním tour kapely Harlej a to konkrétně v Prostějově. Trochu netradičně čtvrtek, ale zítra je státní svátek, takže i proto asi tato volba. Původně měl koncert proběhnout již o něco dříve, ale i tak se všichni již nedočkavě na koncert těší. Prozraď neznalým proč tedy ta změna termínu?

Ahoj. Šlo o to, že tady ve Společenském domě dělalo nějakou akci město ve stejný termín, kdy jsme měli domluvený původně náš koncert. Proto došlo ke změně a posunulo se to o pár dní právě na čtvrtek 18.4. Sem tam se stane, že hrajeme i ve všední den, ale právě většinou to je tak, jako dnes, že na druhý den je volno.

Pamatuji si, že zrovna tady v Prostějově jste hráli nějaký rok zpátky na náměstí a to byl taky všední den.

My jsme tu dokonce na náměstí hráli už dvakrát a byly to nějaké slavnosti a máš pravdu, bylo to ve všední den. Během koncertu tenkrát Tomáš blbě poskočil, zvrtnul si kotník nebo koleno a rovnou z pódia jel po konci do nemocnice. 

Vyjeli jste na začátku března, tour trvá do konce dubna. Teď jsme tedy už víc jak za polovinou. Spokojenost na všech štacích a zastávkách?

Určitě panuje spokojenost, musím to tedy zaťukat (klepe na stůl). Všude chodí víc lidí, než minule když jsme na těch místech hráli, takže my jsme jen rádi. Bavíme se a vidíme, že se hlavně baví i návštěvníci koncertů a to je to nejdůležitější.

Tour obsahuje spoustu zastávek, kde hrajte dá se říct pravidelně. Je tam některé místo, kde jste ještě nehráli nebo se vracíte po dlouhé době?

Vzpomenu si třeba na Toužim. To bylo místo, kde se dříve hrávalo hodně a pak jsme tam léta nebyli a teď jsme se tam vrátili tuším asi po 14 letech. My se obecně rádi vracíme na osvědčená místa, kde se nám líbí, jsou tam dobré sály, kvalitní technické podmínky a další důležité věci. Ale samozřejmě občas se tam objeví i něco úplně nového nebo takový příklad jako jsem uvedl Toužim, místo kde jsme dlouho nebyli.

Oproti minulým letům, kdy standardně proběhl koncert supportu a Harleje, přibyla ještě vaše autogramiáda. Koho to byl nápad a jak si tuto novinku fanoušci oblíbili?

Nejsme samozřejmě první a ani jediná kapela, která to tak dělá a vzniklo to dá se říct přirozeně proto, abychom dali tomu setkávání s lidmi nějaký řád a fanoušci věděli, že v ten daný moment tu pro ně jsme a můžou přijít si cokoli nechat podepsat nebo se vyfotit a podobně.

Loni jsme se spolu bavili, že se blížilo tvé kulaté životní jubileum, letos už k němu v březnu naskočila ta jednička navíc. Jak se tedy cítíš tedy zase o rok moudřejší a zkušenější a jak sis zpětně vzato užil veškeré oslavy a akce s tím spojené?

Rád slavím, takže oslavy byly super (úsměv). Ať už oslavy, které proběhly na koncertech nebo pak ty, které jsem měl s kamarády v Praze. Bylo to všechno moc hezký a tenhle věk, těch „50“, to už je důvod to slavit (úsměv).
Jinak cítím se stejně.  V tom se ani s tou jedničkou co už přibyla nic nezměnilo. Nejsem člověk, který by si lámal hlavu nad tím, jestli mu je o rok víc nebo míň. Asi jediný kulatiny, kdy jsem si říkal, že se něco mění a že člověk stárne byly, když mi bylo 30. Žádnou nostalgii jsem nikdy neřešil. Život jde odněkud někam a jsem šťastnej za život takovej, jakej ho můžu žít. Jsem rád, že mám kolem sebe hodně kamarádů a lidí, které mám rád a je fajn, že jsem to s nimi mohl oslavit.

Posledně jsme se bavili, že byste chtěli v létě 2019 vypustit do světa další novou desku. Termín stále aktuální?

Termín se pravděpodobně trochu posune. Před létem chceme vypustit singl a nový klip a deska by pak měla být asi v říjnu. Rozpracovaných věcí už máme docela dost, takže věřím tomu, že by se nám to mělo takto podařit.

Co plány na léto? Budou klasické festivaly a venkovní akce nebo se dá očekávat i nějaké překvapení?

Čeká nás letos hlavně hodně festivalů a navíc jedeme prvně putovní festival Hrady CZ. Je to pro nás novinka a těšíme se na to, určitě to bude příjemný.  Taky budeme natáčet desku a taky jak už jsem říkal, chceme před létem vypustit ven nový singl a klip, ať mají fanoušci od nás po čase něco nového.

Ani ne za dva roky, kdy je váš klip Strážní andělé na youtube, tak překročil hranici 5 000 000 shlédnutí! Sleduješ tyhle věci a co na tohle parádní číslo říkáš?

Jasně, tyhle věci sleduju a mám z nich radost. Když něco děláš a má to takový ohlas tak je to moc fajn a taky je to ukazatel toho, jak lidi reagujou na naší práci.
Doba jde nejen v tomhle dopředu a je spousta služeb na digitálních sítích, kde se dá jakákoli muzika koupit. Sám jsem sice v tomhle staromilec a CD a vinyly si pořád kupuju, ale stává se mi i to, že si vezmu CD, prohlížím si obal a muziku si pouštím ze Spotify (úsměv).

Co playlist? Doznal nějakých změn na tohle tour nebo je to klasika od Harleje?

Playlist se mění vždycky, ale ne zas tak moc. Docela hodně kladu důraz na to, co si myslím, že by chtěli lidi slyšet a podle toho ty playlisty taky stavím. Fanoušci nám umožňují žít tenhle super život, který nás baví a na oplátku my bychom zase měli bavit je a dát jim to co od nás očekávají. Takže takhle to i beru. Není to fráze, cítím to tak.

V červnu, konkrétně 13.6. 2019 se uskuteční Vláďa Šafránek tribute. Co můžeš čtenářům k této akci prozradit a na co by si je pozval?

Prozradím k tomu tolik, že my jakožto parta, která byla s Vláďou hudebně spjata a tím myslím obě kapely, ze kterých lidi Vláďu nejvíce znají, takže Walda Gang a Harlej, jsme chtěli udělat vzpomínkový koncert a lidem a jeho fanouškům ho nějakým způsobem připomenout. Tudíž jsme se domluvili Harlej s Walda Gangem a oslovili jsme další kamarády, kteří buďto měli k Vláďovi nějaký vztah nebo měli rádi jeho muziku. Jde do toho s námi spousta lidí, ať už Rybičky 48, Komunál, Alkehol, Debustrol, Dymytry, Dan Horyna, Divokej Bill, Jirka Urban a další budou ještě přibývat. Vláďa byl bohém, kterej miloval muziku a miloval koncerty. Byl bych rád, kdybychom si na něj všichni vzpomněli právě tak, že ten koncert bude velkej, bude nahlas a bude nezapomenutelnej, takže tam dojde k různejm spojením a propojením muzikantů, který nejsou tak častý.
Veškerej výtěžek, jenž z akce bude, a to i třeba z upomínkových věcí, co budou na tomhle koncertě v prodeji, se věnuje na Centrum plicní hypertenze fakultní nemocnice v Praze. Tam se Vláďa léčil a skvěle se tam o něj starali. Určitě mu umožnili, aby se déle bavil tím co ho bavilo a bavil lidi tím, co jim dával. A díky tomu si to právě tohle oddělení zaslouží.

Žhavou novinkou je zveřejnění akce ke konání 25 let Harleje a tou bude 18.4.2020 – HARLEJ – 25 let – PRAHA, FORUM KARLÍN! Je už nástin, jak by to celé mělo vypadat a probíhat?

Od jara 2020 chceme jet více koncertů, které se budou toho výročí 25 let týkat a ty budou větší než děláme normálně, ale ten ve Forum Karlín bude vůbec největší. Ono tím, že je to za rok, tak zatím nemůžu úplně moc prozradit a nemůžu ani moc potvrdit (úsměv). Každopádně k tomu přistupujeme tak, že to bude největší koncert v dosavadní kariéře Harleje.

Těch 25 let třeba pro mě osobně je neuvěřitelných. Nevím, jestli kdyby mi to před těmi lety, když jsme Harlej zakládali, někdo řekl, že vydržíme tak dlouho, neťukal bych si na čelo. Ovšem dnes mám strašnou radost, že se to podařilo a že pořád můžeme hrát. A určitě si budeme chtít tenhle koncert užít a bude to všechno zase o něco větší než všechno co jsme doposud udělali. Čtvrtstoletí je pro každou kapelu něco mimořádného a ten nejlepší důvod k oslavě, že všechno přežila a stále funguje tak jak má. Těším se taky na to, že můžeme i tímto způsobem všem našim fanouškům vracet to, co nám po celou dobu oni dávají.

Na závěr tradičně prostor pro tebe. Chtěl bys vzkázat něco čtenářům a fanouškům?

Hlavně choďte na koncerty nejen Harleje, ale i dalších kapel, bavte se muzikou. Mějte se všichni dobře a nezasírejte si hlavu zbytečnýma volovinama, kterých je sice kolem nás v dnešní době spousta, ale nemá cenu se nad tím rmoutit. Naopak má cenu hlavně žít a bavit se.

Tondo děkuji za rozhovor.

Není zač, já taky děkuji.

 

Autor: Radek Vojtek 

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky