Home » Akce » FROVfest – položili jsme pár otázek pořadateli

FROVfest – položili jsme pár otázek pořadateli

     

FROVfest – položili jsme pár otázek pořadateli.

36735806_1062866053863685_4660886054214041600_n

Řekněte nám něco o tomto festivalu – kolikátý je to ročník a kolik kapel jím asi tak prošlo?

FROVfest je studentský rockově multižánrový festival, který vznikl k příležitosti ukončení prázdnin a k zahájení nového akademického roku na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FROV JU). Vše se však odehrává na Sportovním areálu ve Vodňanech. Dnes je tato akce propojená i s Mariánskou poutí, která se koná v sobotu po prvním víkendu v září. Vše začalo v roce 2013, letos se tedy bude konat již šestý ročník. Jedná se o jednodenní festival. Pouze v loňském roce, k příležitosti pořádání pátého jubilejního ročníku a mých čtyřicátých narozenin, byl dvoudenní a symbolicky v celé jeho historii vystoupilo rovněž čtyřicet kapel. Na letošní ročník je připraveno osm interpretů a celkový počet se tedy navýší na čtyřicet osm.

Co Vás nutí pořádat takový festival v dnešní době je to ohromně těžké, přeci?

Ve Vodňanech žije necelých 7 tisíc obyvatel, přesto se můžou pochlubit tím, že se staly fakultním městem. Je nepsané pravidlo, že university nebo fakulty pořádají k zahájení nového akademického roku různé kulturní akce. S myšlenkou vytvořit něco podobného u nás, jsem přišel za současným děkanem a bývalým ředitel VÚRH prof. Ing. Pavlem Kozákem, Ph.D., který ji podpořil a měl pouze jednu podmínku, aby místo konání bylo ve Vodňanech. Následně jsem dostal podporu i od bývalého děkana fakulty prof. Ing. Otomara Linharta, DrSc., který mi zároveň přislíbil pomoc projektových manažerů. Tak vznikl pracovní tým, který vlastně funguje dodnes. V této době jsem navíc působil jako manager kapely Warhawk, takže jsem využil svých známostí a kontaktů z hudební branže k tomu, abych mohl celý projekt rozběhnout. Největším hnacím motorem však zůstává láska k rockové a metalové muzice, která zaujímá velmi významné místo v mém životě. Navíc mě v tomto směru podporuje i moje partnerka Hilal, která se mnou jezdí na koncerty i festivaly a užíváme si tuto jedinečnou atmosféru společně. Dnes se na organizaci FROVfestu podílí poměrně velké množství lidí. Základní tým je tříčlenný – Ing. Petra Plachtová, Ing. Michal Hojdekr a já. Někteří přispívají třeba jen nepřímo, ale bez jejich pomoci by těžko mohl festival existovat. Nejdůležitější součástí jsou partneři a sponzoři. Velmi úzce spolupracujeme i s MěKS a městem Vodňany. Rovněž jsou tu lidé, kteří pomáhají s různou formou propagace. Nedílnou součástí týmu je i náš grafik a moje mamka. Velkou měrou přispívají samotní zaměstnanci a studenti FROV JU, kteří pracují na stavbě stanů, pečují o vystupující umělce atd. Dále je tu technický personál, kdy při mně věrně stojí Štěpán Halla (Warhawk, Agony) a Pavel Dvořák (Sebastien, Warhawk) – zvukaři, osvětlovači, pódioví technici, zdravotní i požární dohled a ochranka. Nemalou měrou pomáhají i někteří studenti Střední rybářské školy. Mám i výborného moderátora Kubu Plachtu, který to se mnou táhne již od prvního ročníku, a já doufám, že vydrží až do úplného konce.

19800665_10155661162088623_4029348256062867268_o

Bez partnerů nebo sponzorů by to asi vůbec nešlo, kdybyste se měli spoléhat na návštěvnost, že?

Po dlouhém zvažování jsme hledali cestu, jak celou akci zafinancovat. Došli jsme k závěru, že bude asi nejlepší festival zpřístupnit lidem zdarma a využít různých projektů, grantů a sponzorských darů. S vyvíjející se situací kolem EET a nikdy neodhadnutelnou návštěvností, si myslím, že to byla správná volba. V současné době je to na naše poměry celkem neobvyklá záležitost, tak snad si toho budou návštěvníci festivalu vážit. Když se zamyslím nad tím, že kdybychom festival zpoplatnili, tak by se určitě snížila návštěvnost a získaný zisk z prodeje vstupenek by nikdy nemohl pokrýt celkové náklady. Navíc kdyby  se FROVfest stal komerční akcí, tak by se některé projekty mnohem hůře realizovaly. Navíc je tu silně zastoupená studentská komunita, která zrovna nikdy nepatřila k těm nejbohatším. Pokavaď budeme v organizování festivalu pokračovat, není vyloučeno, že naše rozhodnutí přehodnotíme, ale zatím jsme touto formou pokryly náklady všech šesti ročníků. Musím však uznat, že tato cesta je pro nás pracovně mnohem náročnější a vlastně se časově protáhne na celé mezidobí mezi jednotlivými ročníky. Spoléhat se v současné době pouze na peníze získané z prodeje vstupenek, tak to může snad jen sebevrah, nebo velmi zámožný člověk.

Máte nějaké sponzory a partnery festivalu?

 Vše je organizováno pod hlavičkou Fakulty rybářství a ochrany vod JU. Generálním sponzorem je Budweiser Budvar. Hlavním sponzorem JH SOVT. Dalšími významnými sponzory a partnery jsou Jihočeský kraj, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, komunitní nadace BlanickoOtavská KONABO, město Vodňany, MěKS Vodňany a Sportovní areál Blanice. Od loňského roku se stali našimi partnery i vodňanští Krampus, kteří tu vytvořili skvělou atmosféru. Dále to jsou Sdružení Muchl a Sládeček, kteří dodávají nejlepší ovoce a zeleninu v celém širokém okolí. Ivan Vácha, který zabezpečuje festival elektro instalačním materiálem a zajišťuje potřebný rozvod elektřiny. Novým partnerem se stal Kontakt servis reality za přispění Milana ČernochaBlamage. Novinkou je i náš první mediální partner, kterým jste se stali vy – hudební magazín studiaCI6 ATTACKER of music. Sponzorů a partnerů si nesmírně vážíme, protože bez nich by nebyla šance vůbec takovou věc zrealizovat a zafinancovat. Z těchto důvodů vyřizujeme všechna jednání i formality na osobní bázi, a to výhradně v zastoupení pouze některého ze základní trojice organizátorů a klademe velký důraz na férové a korektní jednání.

14188581_1815602428683006_9200134164875417220_o

Podle čeho si vybíráte kapely? Nebo se Vám hlásí sami?

Dramaturgie je výhradně v mojí kompetenci. Asi každý, kdo mě zná, ví, že milují rockovou a metalovou hudbu a je tedy těžké si svoji lásku nepřenést i sem. Přesto bych FROVfest označil slovy rockově multižánrový open air festival. Vystoupily zde pop-rockové, funk-rockové, punkové, čistě rockové i metalové kapely. To je, co se hudebních stylů týče a dramaturgicky se snažím oslovit interprety ve třech rovinách. Tou první skupinou jsou tzv. headlineři, jejichž cílem je zatraktivnění a oslovení širší veřejnosti. Většinou jsou to kapely, které drtivá většina lidí zná. Jsem moc rád, že některé z nich měly ve Vodňanech svá premiérová vystoupení. Druhou část dramaturgie tvoří tzv. talenti a zajímavosti, kdy se jedná o kapely, které mají velký potenciál, ale nejsou zatím ještě příliš známé, skupiny ze zahraniční, s neobvyklou image nebo netradičním nástrojovým obsazením. Jsme spíše malá fakulta, ale přesto máme poměrně velké množství zahraničních studentů, takže účast kapel i z jiných zemí jenom vítám. Poslední část dramaturgie tvoří regionální, začínající a studentské kapely, které budou mít v našem programu vždy prostor a budeme je podporovat. Vlastně se dá říci, že si na našem festivalu může zahrát kdokoliv, kdo má ve své tvorbě alespoň trochu rocku a krapet úrovně. Jedinou podmínkou je však slušné a seriózní jednání a zároveň musí tak nějak koncepčně zapadnout do daného ročníku. Poslední pátý FROVfest byl zlomový, dostali jsme 54 tipů a nabídek od kapel, které by si chtěly u nás ve Vodňanech zahrát, z toho dokonce devět ze zahraničí. Letos už je to dalších třináct. Tento zájem nás opravdu velmi těší, ale není v našich silách a možnostech vyhovět všem. Navíc musím také přihlížet k finančním možnostem a přáním našich zaměstnanců. Platí však jedno pravidlo, že si každá kapela na našem festivalu zahraje pouze jednou.

Jsou interpreti spokojeni se zázemím, a jak ho máte řešené?

O dobré fungování festivalu se stará i tým Stanislava Chytila, který vyjma piva, zabezpečuje veškeré občerstvení, nejen pro návštěvníky festivalu, ale i pro kapely samotné. Právě on poskytuje prostory restaurace a pensionu a tím vytváří zázemí, kde mají hudebníci možnost se v klidu připravit na svá vystoupení, osprchovat se a dokonce někteří využili i ubytovacích prostorů. Vše vhodně doplňují další lidé z našeho týmu. Na vše dohlíží moje mamka, která nepřipustí, aby žádný z muzikantů trpěl hlady. Jsme malý festival se stanovou stage z návštěvnosti do 1 000 lidí, ale zázemí máme myslím si srovnatelné s velkými profesionálními festivaly. Mým vzorem byla backstage Metalfestu a Masters of Rock, kterou jsem měl možnost několikrát navštívit. Musím zmínit i vstřícný přístup státní a městské policie, která svoji hlídku posílá nejen během konání festivalu, ale i v pozdních večerních hodinách, aby nedošlo k poškození vybavení. V současné době je celý objekt pod kamerovým systémem. Doufám tedy, že kapely odjíždějí spokojené.

DSC_0173

Jaká slavnější kapela prošla tímto festivalem?

Mezi ty známější bych zařadil např. Seven, Eagleheart, Ready Kirken, Sebastien, Argema, Votchi, Komunál, Trautenberk, Znouzecnost, Alkehol, Zakázaný ovoce, Titanic, Gutalax. Myslím, že to jsou jména, která jsou na české scéně již dostatečně profláklá. Vystoupily zde i zahraniční kapely – Dragony z Rakouska, kteří letos vystoupí i na hlavním pódiu Masters of Rock. Velmi hezké vystoupení měli Good Girl Maggie z Polska. Welicoruss, kteří již delší dobu působí v České Republice, ale pocházejí až z daleké Sibiře a dobývají pódia snad všech velkých evropských festivalů i se svojí ruštinou. Na posledním ročníku to rozproudili Smash Hit Combo z Francie, kdy jejich rap-core nenechá snad nikoho v klidu. Ze známých tváří bych vypíchnul asi Martina ‚Marthuse‘ Škaroupku, který tu vystoupil s Titanic, ale vy ho můžete znát z působení v Cradle of Filth. Výborný kytarista Honza ‚Kirk‘ Běhunek ze Seven, který spolupracoval např. s německou heavy metalovou královnou Doro Pesch, s Blazem Bayleym (ex Iron Maiden), s Victorem Smolskim (Almanac, ex Rage) a řadou dalších. Otu Hereše, který bezpochyby patří mezi velké průkopníky rockové i metalové hudby na české scéně.  Letos se můžou fanoušci těšit na Dogu, která slaví 30let na scéně. Locomotive, kteří už mají také velmi slušnou fanouškovskou základnu. Můj osobní tip jsou Cruadalach, jejichž muzika mě opravdu baví. Hamr bude slavit 10let své existence. Dále se jedná o kapely, které jsou propojené s Vodňany jako TB band, Bandy Band, navrátivší se Macheta, kterým se comebackový koncert velmi povedl a Výborný trio. Všechny informace kolem našeho festivalu můžou fanoušci nalézt na našem facebookovém profilu – https://www.facebook.com/FROVfest/ .

A jaká kapela na Vás udělala zatím největší dojem?

Tak na to je velmi těžké odpovědět, protože mnohé z nich jsou mými kamarády a vždy je rád vidím. Jsem šťastný chlap, protože všechny kapely, které tu vystoupily, byly velmi pohodové a přátelské. Nemám rád vyostřené chování v době pořádání festivalu, jsem ve svém světě a potřebuji se koncentrovat na průběh programu. Kdo si to nevyzkoušel, tak nepochopí.  Poslední ročník může být ukázkovým případem, jak velké srdce rockeři a metaláci mají. To, že vše při posledním ročníku proběhlo bez potíží, bylo spíše malým zázrakem. Vyšlo nám počasí, v celém okolí Vodňan v sobotu pršelo, nás to však obešlo. ZakázanÝovoce zadřeli druhý den motor u auta a nedojeli na následující festival. Klukům z Agony srazila nějaká super dáma klávesáka autem, ale i přes svá poranění na koncert dorazil a svůj set odehrál. Milan Černoch z Blamage odzpíval svůj set s horečkou za pomocí prášků. Desire for Sorrow důstojně zakončili své společné působení v kapele. Smash Hit Combo přijeli na poslední songy Gutalax a po několika hodinové cestě šli z auta rovnou na pódium. U Oty Hereše krátce po FROVfestu nastaly zdravotní problémy, kvůli kterým musel být dokonce hospitalizován v nemocnici. Teď už asi chápete, že nemůžu jmenovat pouze jednu kapelu. Dojem na mě udělaly všechny.

Logo ATTACKER 22

Znáte náš magazín? Myslíte, že má smysl / myslíme všeobecně pro kapely / naše snaha?

Váš magazín znám, jinak bych s vámi nedělal tento rozhovor (smích). Seznámili jsme se na zkoušce kapely Agony v Českých Budějovicích v loňském roce. Smysl vaše práce bezpochyby má, ale vaše role bude vždy trochu nevděčná. Věnujete se začínajícím, méně známým a regionálním kapelám. Často však tyto nové bandy ani nevědí, jak s médii komunikovat, bývají nespolehlivé a nepřitahují velkou pozornost čtenářů ani posluchačů atd., ale bez pomoci takových nadšenců jako jste vy, má většina těchto kapel pramalou šanci dostat se do širšího podvědomí rockového fanouška a pořadatelů podobných akcí jako je FROVfest. Kdybychom to všichni zabalili, lidé jako jste vy nebo já, Jarda Holar, Jan Vozáry, Maty z Gutalaxu,  SutisfucktionDead Endem. Kluci, kteří tu píšou o historii rock-metalové hudby knihy jako Václav Votruba a mnoho dalších, tak kde by tyto kapely hrály a kdo by se o nich dozvěděl?! Takže každá záslužná práce má smysl, ale musíte počítat s tím, že většinou nebude po zásluze oceněná a doceněná. A já jsem třeba velmi rád, že jste se stali naším mediálním partnerem.

Co byste vzkázal fanouškům?

Tak fanoušků je třeba si vždy vážit. Oni ve výsledku vytvářejí tu pravou chemii, bez nich by to nemělo smysl. Já je můžu jen pozvat na náš festival, který se koná v sobotu 8. září na Sportovním areálu Blanice ve Vodňanech. Začátek je od 13:30 a vstup je volný. Snad se nám vyhnou všechny problémy a my si tu užijeme příjemný den na jednom z posledních venkovních festivalů v sezóně, v době kdy všechny open air akce dávají pomalu, ale jistě dobrou noc.

Pro magazín ATTACKER OF MUSIC odpovídal : Martin Kahanec

Kontakt

Logo ATTACKER 22
Redakce:
ATTACKER OF MUSIC
Neklanova 2
České Budějovice
37001
tel: 778 532 591
email: attackerofmusic@seznam.cz

Vstupenky na veškeré akce

smsticket

Info magazín

StudioCI6

CI6 Rock TV - rozhovor s kapelou Purnama

Pirates of the Pubs - rozhovor

NARTTU - "Pod Nátlakem"

Starší příspěvky